Fundacja Sempre a Frente, prowadząca Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Lublin zaprasza wszystkie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, podstawowe i średnie, a także studentów uniwersytetów, bądź innych zainteresowanych podmiotów, do udziału w eurolekcjach, warsztatach i grach edukacyjnych prowadzonych przez regionalną konsultantkę Eurodesk Lublin – Monikę Mieleszko-Kuwałek.

Wszystkie spotkania mają jeden zasadniczy cel: uświadomić, co dla młodego mieszkańca naszego kraju wynika z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Lekcje opracowane są zgodnie z zasadami stosowanymi we wszystkich działaniach informacyjnych Eurodesku:
1) zasadą udzielania tej samej informacji bez względu na to, kto i komu jej udziela;
2) zasadą, zgodnie z którą Eurodesk jest pierwszym, ale nie ostatnim źródłem informacji;
3) zasadą nieodpłatności za udzielaną informację.

Celem, do którego dążyli twórcy eurolekcji był ich obiektywizm i bezstronność. Prowadzący zajęcia do niczego nie namawiają, nie zachęcają, niczego nie wartościują. Lekcje nie służą też dyskusjom czy pogadankom o Unii Europejskiej. To podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie „produkty informacyjne” poszerzające horyzonty, skłaniające do przemyśleń
i zachęcające do dalszego szukania informacji. Scenariusze lekcji poruszają wiele problemów i zagadnień, ale ich nie zgłębiają, a same zajęcia mają interaktywną, warsztatową formę.
Angażują młodzież przy pomocy specjalnie opracowanych materiałów (tekstów i gier) oraz gadżetów.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z konkretnych spotkań i umawiania się drogą telefoniczną lub mailową.

Oferowane zajęcia:

♦ Eurowolontariat ♦
Lekcja poświęcona jest pracy społecznej za granicą. Wolontariat w innym kraju to sposób na zdobycie nowych umiejętności, zawarcie ciekawych znajomości, sprawdzenie się w trudnych sytuacjach, podszlifowanie języka obcego. 
Więcej o eurolekcji 

♦ Eurostudia ♦
Wyjazdy na uczelnie w Europie wciąż często postrzegane są jako oferta dla prymusów lub osób bardzo zamożnych. To nieprawda.
Więcej o eurolekcji 

♦ Europraca ♦
Lekcja „Europraca” podejmuje tematykę związaną z zatrudnieniem w Unii Europejskiej. Pokazuje, na co należy zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy w UE, jak się przygotować, co zrobić,
by uniknąć niebezpieczeństw pracując w  innym unijnym kraju.
Więcej o eurolekcji  

♦ Euroaktywacja ♦ 
Celem zajęć jest zachęcenie młodzieży do aktywności. Pokazanie, że może ona przybierać różne formy, a  każda z nich jest wartościowa. Warsztat uświadamia również, że na aktywność – jeśli ma wymiar społeczny – można zdobyć środki.
Więcej o warsztacie  

♦ Euroszanse ♦
Wolność, pieniądze i informacja – to trzy powiązane ze sobą słowa kluczowe najczęściej prowadzonej eurolekcji z repertuaru Eurodesk Polska.
Więcej o eurolekcji 

♦ Gra edukacyjna "Time to Move"♦
Międzynarodowa edukacyjna gra o Europie dla uczniów starszych klas szkół podstawowych. Zachęca do poznawania krajów starego kontynentu feerią atrakcyjnych i różnorodnych zadań. Gracze odpowiadają na pytania, rywalizują w pojedynkach, grają w kalambury. W grze liczy się nie tylko dobra orientacja w takich dziedzinach jak kultura, polityka czy geografia, ale też refleks i wyobraźnia.
Więcej o grze w j.ang.

♦ Gra edukacyjna "Euroszanse"♦
Oto gra, która nieodwracalnie poszerzy Twoje horyzonty i zmieni perspektywę na przyszłość. Poznaj świat pełen możliwości ! Poznaj ofertę Unii Europejskiej! Poznaj swoje Euroszanse! 
„Euroszanse” to gra planszowa o różnych formach mobilności w Europie i aktywności. Dzięki niej dowiesz się jak wyjechać za granicę – na staże i praktyki, na studia, na wolontariat, zobaczysz jak organizować projekty lokalne i międzynarodowe, poznasz granty, stypendia i konkursy dla młodzieży. Wszystkie możliwości – w sumie blisko czterdzieści –  z którymi zetkniesz w czasie gry istnieją naprawdę.
Gra przeznaczona jest dla uczniów szkół średnich.
Na jej przeprowadzenie potrzeba co najmniej 90 minut.
Obejrzyj filmik o tej grze

♦ Gra edukacyjna „Rozgryź to” ♦
Gra jest narzędziem konsultacji społecznych z młodzieżą! Powstała jako nowe narzędzie dialogu społecznego z młodzieżą na poziomie lokalnym, jak i europejskim (dialog usystematyzowany). Gracze zdobywają wiedzę, zestawiają dane, pracują zespołowo, negocjują, tworzą innowacyjne rozwiązania. Mają szansę poznać problemy społeczne pod każdym kątem i z perspektywy różnych sektorów.
Jedna rozgrywka „RozgryźTO” to rozwiązywanie jednego problemu (do wyboru jest kilkanaście). Każdy problem składa się z osobnego zestawu kart: karty problemu, kart sektorów, kart biblioteki, karty mediów oraz kart ryzyka. Gracze grają w drużynach rywalizujących między sobą o zasoby, wiedzę, dane. Projektują konkurencyjne rozwiązania, które są punktowane przez jury (nauczycieli, czy prowadzących) przez pryzmat spełnionych celów sektorów, posiadanych kart biblioteki, liczby przetrzymanych sytuacji ryzykownych oraz kryteriów takich jak spójność rozwiązania, kreatywność, podejście, etyczność itp.
Więcej o grze  

♦ Gra symulacyjna „Aktywator” ♦
Gra polega na symulacji działania społeczeństwa obywatelskiego, w której młodzież rozwija kompetencje obywatelskie, społeczne i interpersonalne; uczy się, jak działa trzeci sektor
w państwie demokratycznym, poznaje tajniki dialogu społecznego i partycypacji publicznej. Dowiaduje się o różnych sposobach i mechanizmach wpływania na sprawy publiczne przez młodzież. Poprzez symulację uczniowie poznają mechanizm działania społeczeństwa obywatelskiego na przykładzie konkretnego problemu społecznego. Wcielają się w różne grupy interesów i negocjują rozwiązania w zgodzie z opisem własnej postaci. Następnie symulują obrady Rady Miasta i podejmowana jest decyzja. Po zakończonej symulacji następuje podsumowanie, wyciąganie wniosków i wspólna dyskusja.
Więcej o grze

♦ Warsztaty Papiery do Kariery ♦
Warsztaty „Papiery do kariery” uczą, jak odnaleźć się na rynku pracy i edukacji, poznać swoje słabe i mocne strony oraz skutecznie zaprezentować swoje kwalifikacje.
Uczniowie analizują swoje kompetencje i dyskutują nad użytecznością dokumentów, które te kompetencje potwierdzają. W czasie zajęć dogłębnie poznają i analizują dokumenty składające się na portfolio Europassa. Uczą się je wypełniać i przekonują się, dlaczego warto  korzystać z nich przy ocenie i prezentowaniu swoich umiejętności i kwalifikacji potencjalnym pracodawcom.
Zobacz film o tym warsztacie

♦ Warsztaty Młodzież ma Głos ♦
Warsztaty mają zachęcić do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie mają charakteru propagandowego. Przeznaczone są dla młodzieży w wieku 16-19 lat.
Przybliżają działalność jedynej powszechnie wybieranej unijnej instytucji, pokazują proces decyzyjny w Unii Europejskiej, stwarzają okazję do dyskusji o wartościach europejskich i wpływie Unii na ich codzienne życie. Na zakończenie uczestnicy zastanawiają się, co Unia może zrobić dla nich, a co oni dla Unii. Warsztaty są realizowane w roku przypadającym na wybory do PE. 

 

Eurolekcje i warsztaty mogą trwać 45 minut, jak i 90 minut- w zależności od preferencji i możliwości czasowych szkół, czy uniwersytetów. Minimalna grupa uczestników: 10 osób.

Zajęcia z gier trwają ok. 90 minut, minimalna liczba uczestników: 15 osób.

Zajęcia mogą być zorganizowane również w Fundacji Sempre a Frente, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00, po wcześniejszym ustaleniu terminu i liczby osób uczestniczących w zajęciach.

Zapraszamy do kontaktu i uzgadniania terminów spotkań telefonicznie, bądź elektronicznie, z minimalnym dwutygodniowym wyprzedzeniem:

Monika Mieleszko-Kuwałek
Regionalny Konsultant Eurodesk Lublin
Fundacja Sempre a Frente
tel: 690 008 018 w godzinach 9:00 – 16:00 w dni robocze
adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.